Utanç Sayfası

Bir mağara milyonlarca yılda, yavaşça, çok yavaşça varolur. Suya karışan kalsiyum karbonatın karbonik asit haline gelip bir kayayı eritmesi o denli yavaştır ki bunu gözleyemezsiniz bile. Buna karşılık, aynı mağaranın tahrip edilmesi ise inanılmaz ölçüde kolaydır. Bir sarkıtı kırar, ya da duvara isminizi yazarsınız. Çöpünüzü döker veya bir define çukuru kazarsınız. Doğanın o milyonlarca yıllık mucizesi bir anda, gözlerinizin önünde yokolur, gider. Bir daha geri gelmemecesine.

Evet, yurdumuzda çok mağara var. Ama bizler hem bu doğa şahaserlerinin değerini bilmiyor, hem de koruyamıyoruz. Aklımız o kadar ufak hesaplara çalışıyor ki, salt bugünümüzü kurtarmak için bir mağarayı gözden çıkarabiliyoruz.

Bu sayfada bu tür ufak hesaplara feda edilen mağaraların üzücü ve hepimizin utanması gereken fotoğraflarını görmektesiniz. Aslında, hemen hemen girdiğimiz her mağarada bu sayfaya konu olabilecek bir görüntü ile karşılaşmaktayız. Burada yayınlananlar ise sadece örnek olsun diye seçtiğimiz birkaçı.