TÜRK BASININDA İLK DEFA

“Türk Basınında İlk Defa: HAYAT Bir Yeraltı Nehrinde” başlığıyla HAYAT Dergisi’nin 16 Ekim 1959 tarihli sayısında dört sayfa olarak yayımlanan bu yazı Türkiye’de bir magazin dergisinde çıkan ilk mağaracılık haberidir. O yıllarda Türkiye’de zaten birkaç magazin dergisi olduğu düşünülürse bu durum son derece doğaldır.
Başlıkta sözü edilen bu yeraltı nehri Hadim Yerköprü ve bu heyecan dolu makalenin yazarı HAYAT Mecmuası Yazı İşleri Müdürü İbrahim Çamlı, fotoğrafçısı ise Ara Güler’dir! Bu iki kişiye mağarada eşlik edenlerse Fethi Yeşim ve tabi ki Temuçin Aygen idi.
O tarihte yurdumuzda mağara keşiflerinin sadece Temuçin Aygen’in kişisel gayretleriyle sınırlı olduğunu ve sadece Yatağan, Damlataş ve Maraspoli mağaralarının araştırılmış olduğunu yazıdan öğreniyoruz. O dönemde İller Bankası’nda çalışan Temuçin Aygen mağaracılığın kamuoyuna tanıtılması için HAYAT Mecmuası’na bir mektup yazarak kendilerini Yerköprü’de yapılacak bir araştırmaya davet eder, onlarda iki kişilik bir ekip olarak mağaraya gelirler.
Kauçuk botlarla yapılan 500 m’lik geçiş oldukça kolay ve rahat olmasına karşılık İbrahim Çamlı’nın yazısını ve resim altı notlarını okursanız gerçek bir macera havası sezersiniz. Yine resim altı notlarda burada fotoğraf çekmenin ne denli zor bir iş olduğu uzun uzun yazılsa da Ara Güler’in fotoğrafları tek kelimeyle mükemmeldir, tabi mağaracıların garip kıyafetleri göz ardı edilirse!