HAVRAN’IN YARASALARI

Bundan dört yıl önce Havran’da inşa edilen baraj alanında bulunan mağarada yaşayan binlerce yarasanın DSİ tarafından kurtarılma operasyonun bir yalan olduğunu taa baştan beri biliyorduk. Aslında; barajın su tutması gecikmişti çünkü, bir mühendislik şaheseri olarak inşaatın birçok yapısı su tutma sahası içinde inşa edilmişti. Tam bunların taşınması gerektiği konuşulurken ortaya ‘Mağaradaki yarasalar’ konusu çıktı. Bunu bahane bilen DSİ de yarasaları kurtarma ve inşa ettiği yapay mağaraya taşıma faaliyetine girişti.

İşin acı tarafı, bu çalışmada birçok mağaracının görev alması ve, yarasalar yeni yerlerini yadırgamasın diye, çuvallar dolusu yarasa gübresinin yeni yapılan mağaraya taşınmasıydı.

Neyse, uzatmayalım. Yarasalar DSİ ile işbirliği yapmadılar ve kendileri için hazırlanan yeni, suni mağaraya taşınmadılar. Baraj su tutmaya başlamışken kış uykusundaydılar. DSİ onlara ne olduğu anlaşılmasın diye eski ve yeni mağaraya girişi yasakladı. Şimdi ise yoklar. Bu onbinlerce yarasa boğularak öldü mü, yoksa sular yükselirken uyanıp DSİ’nin olmadığı bir yere mi göçtüler, bilmiyoruz.

http://www.trtturk.com.tr/haber/20-bin-yarasa-sirra-kadem-basti.html